Vše o nákupu | Původ našeho oleje | Hodnocení obchodu
Máte dotaz? Volejte +420 732 774 308 (Po-Ne 8:00-21:00)

Přírodní očista jater: olivový olej a citron - výhody, nevýhody, rizika

 

Očista jater olivovým olejem a citronem

Téma přírodní očisty jater pomocí olivového oleje a citronu je často aktuální na Jaře a na Podzim. Hlavně na podzim lidé zpomalí po intenzivním létě a více se zajímají o svoji imunitu a zdraví. 

V médiích se začínají objevovat témata detoxikací, očist a různých dalších vychytávek, které mají sloužit k posílení imunity.

Jedním z nich je právě intenzivní očista jater a žlučníku olivovým olejem. Nemáme nic proti každodennímu užívání olivového oleje, naopak v článku o účincích olivového oleje na zdraví doporučujeme užívat denně panáka olivového oleje s citronem pro lepší celkové zdraví a funkce organismu. Jenže všeho s mírou.

Některé očisty totiž podle nás zachází na hranu zdraví, a proto bychom vás chtěli o tématu intenzivní očisty olivovým olejem informovat více do hloubky. V článku vám nastíníme samotnou očistu, její výhody, nevýhody a rizika.

Jak to údajně funguje

Začněme tím, jak tato očista pravděpodobně funguje. Některé články uvádí, že intenzivní očista olivovým olejem spolu s citronem podporuje odstranění toxinů z jater a vyplavení žlučníkových kamenů. Jedná se prý o velmi efektivní metodu.

Tato kúra spočívá ve vypití většího množství kvalitního olivového oleje a citronové šťávy v krátkém časovém úseku. To může být doprovázeno aktivačními cviky na játra a žlučník. 

Výsledkem by mělo během několika hodin být vyplavení žlučníkových kamenů a dalších škodlivin pryč z organismu.

To má ovšem i svoje rizika.

Některé zdroje uvádějí, že by této očistě měla předcházet očista střev, aby se žlučníkové kameny správně vyloučily z těla. Pokud by k tomu nedošlo, mohou v horším případě ucpat žlučovod a způsobit žlučníkový záchvat. 

Nemáme nic proti samotnému užívání kvalitního olivového oleje ani citronové šťávy. Obě potraviny mají pro naše tělo spoustu skvělých a studiemi podložených benefitů. Nic se však nemá přehánět, a proto vidíme v tomto intenzivním způsobu očisty riziko, že si člověk může spíše ublížit.

PS: Pokud byste tuto očistu podstupovali, dbejte prosím na to, abyste konzumovali opravdu kvalitní a čistě přírodní olivový olej (třeba ten náš :-)) a šťávu z BIO citronů. Opravdu nestojí zato zanést si do jater a žlučníku další škodlivé látky, které se mohou vyskytovat v nekvalitních olejích a citronech ošetřovaných chemickými postřiky.  

Nedostatek studií a důvěryhodných zdrojů

Hledali jsme po všech možných koutech internetu včetně zahraničních stránek, ale nenašli jsme žádné informace o oficiálních studiích, které by se zabývaly tímto intenzivním způsobem očisty. 

Jedná se tak spíše o nepodložené rady z knih doktora Jonáše a G. Malachova, které v různě upravených variantách kolují po internetu.

Někteří lidé se v diskuzích vyjadřují, že jim očista znatelně pomáhá a pravidelně ji provádějí. Jiní zase tvrdí, že se raději neodvažují ji podstoupit. My sami jsme zatím tuto očistu nepodstoupili, ale zajímá nás. 

I proto si zjišťujeme další informace a píšeme tento článek. Pokud máte s očistou zkušenosti, neváhejte nám napsat na vendy@theikos.cz. Vaši zkušenost bychom mohli zveřejnit v tomto článku. 

Nyní vám shrneme údajné výhody, nevýhody a rizika. 

Údajné výhody intenzivní očisty jater

Detoxikace: Zastánci tvrdí, že kombinace olivového oleje a citronové šťávy spustí intenzivní proces detoxikace jater a vyplavení žlučníkových kamenů. Játra i žlučník se zbaví starých nánosů toxinů a bakterií.

Následná podpora trávení: Vyčištěné orgány lépe fungují a zpracovávají potravu, která se do těla dostane. To dává smysl.

Nevýhody intenzivní očisty jater

Intenzivní proces: Průběh očisty může být náročný a vyžaduje pečlivou přípravu.

Potenciální vedlejší účinky: Někteří lidé hlásí nepříjemné reakce, jako jsou bolesti hlavy nebo zažívací potíže. Ty by však měly odeznít.

Zdravotní rizika:

Individuální reakce: Každý organismus může na očistu reagovat jinak. V krajním případě může způsobit ucpání žlučovodu a návštěvu nemocnice.

Nevhodné pro všechny: Odborníci varují, že tato metoda není vhodná pro každého a může být nebezpečná pro určité skupiny lidí. Z našich zjištění vyplývá, že se nejedná o metodu očisty pro naprosté začátečníky.

Zkušenosti s jinými očistami mohou být výhodou, protože už člověk ví, jak jeho tělo reaguje a co je v pořádku. Celkově doporučujeme naslouchat signálům vašeho těla, které vám nejlépe řekne, jak se cítí. 

Varování a uvážení před intenzivní očistou jater

Předtím, než se rozhodnete pro tuto intenzivní očistu, je nezbytné pečlivě uvážit všechna pro a proti. Ideálně konzultujte očistu s odborníkem. Tento proces by neměl být podceňován. Každý by měl respektovat své vlastní tělo a jeho možné reakce.

Shrnutí našich poznatků

Celkově lze říct, že očista jater pomocí olivového oleje a citronu je kontroverzní téma. Přestože někteří vidí výhody, očista není bez rizik. Rozhodnutí je na vás, ale nezapomeňte na zdravý selský rozum a informovanost o tématu.

Olivový olej je skvělá superpostavina, která podporuje funkce organismu a dodává mu spoustu potřebných látek. Více o jeho vlivu a účincích na naše zdraví píšeme v tomto článku. Byli bychom proto neradi, pokud byste na něj zanevřeli kvůli intenzivní očistě, která nešla úplně podle plánu.

FAQ - Často kladené dotazy

Q1: Jaké jsou výhody očisty jater a žlučníku olivovým olejem s citronem?

Kombinace olivového oleje a citronu údajně podpoří očistu jater od toxinů a vyplaví žlučníkové kameny ze žlučníku.

Q2: Jaké jsou rizika očisty jater pomocí olivového oleje s citronem?

Uváděné metody bývají velmi intenzivní a mohou způsobit i vedlejší účinky v podobě nevolností, bolestí a v krajním případě i žlučníkový záchvat.

Q3: Existují oficiální zdroje, které rozebírají očistu jater pomocí olivového oleje a citronu?

Ne, nenašli jsme žádnou studii nebo oficiální zdroj, který by se touto metodou očisty organismu zabýval. Jediným zdrojem informací jsou někdy i pochybné internetové články, diskuze a knihy MUDr. Jonáše a G. Malachova.

Q4: Je očista jater vhodná pro každého?

Očista není pro každého. Někteří jedinci mohou zažívat nepříjemné reakce organismu a v krajním případě skončit v lékařské péči. Nepřeceňujte svoje síly a zkoušejte pouze ověřené metody detoxikace organismu.