Vše o nákupu | Původ našeho oleje | Hodnocení obchodu
Máte dotaz? Volejte +420 732 774 308 (Po-Ne 8:00-21:00)

Olivový olej jako lék - 5 účinků na vaše zdraví

Kvalitní olivový olej jako lék

Olivový olej jako lék není jen pouhá fráze. Tisíciletá tradice a moderní vědecký výzkum potvrzují, že tento zlatavý elixír může být klíčem k dobrému zdraví. 

Pro Řeky je konzumace olivového oleje dennodenní záležitostí a možná právě proto je hlavně na řeckých ostrovech nejvíce dlouhověkých Řeků. Například na Krétě je průměrný věk dožití přes 82 let. 

Kvalitní olivový olej je superpotravina, která má spoustu kladných účinků na naše zdraví. V tomto článků vám dáme tipy jak jej použít pro zlepšení zdraví a co vám to může přinést. 

Pití olivového oleje: panáka na lačno každé ráno

Vyměňte ranního panáka pálenky za panáka olivového oleje a vaše tělo vám poděkuje. Nezatracujeme dobrou pálenku, ale té si stejně jako český národ dopřáváme víc než dost.

Samotné pití olivového oleje je zavádějící pojem. Určitě ho nemusíte vypít plnou sklenici, stačí opravdu panák nebo na lžičku každé ráno. 

Kvalitní olej vám pomůže nastartovat organismus a zlepší trávení. Obsahuje totiž zdravé mononenasycené tuky, které mohou přispět k hladkému trávení a stimulovat funkci žlučníku. Navíc může podpořit detoxikaci těla tím, že orgánům pomůže vylučovat odpadní látky.

Vaše tělo také dokáže lépe zpracovat minerály a vitamíny ze stravy, pokud jsou konzumovány spolu s kvalitními tuky - tedy nejlépe s kvalitním olivovým olejem.

Stále více vědeckých výzkumů naznačuje, že extra panenský olivový olej může být receptem pro dobré zdraví.

Zveřejněná studie ukázala, že pravidelná konzumace extra panenského olivového oleje může přispět ke zlepšení metabolického zdraví a snížení rizika srdečně-cévních onemocnění.

Olivový olej s citronem na lačno

Pokud chcete efekt ranní konzumace olivového olej ještě více podpořit, dejte si na lačno panáka olivového oleje s citronem. 

Kupte si kvalitní olivový olej u kterého se nemusíte bát odkud je a co obsahuje. Kvalita je důležitá. 

Nechcete si přece škodit výrobky, které nemají s extra panenským olivovým olejem moc společného a neměly by se ani prodávat jako potravina (ano, bohužel i takové jsou na pultech českých obchodů). 

Poté si odměřte panáka do větší sklenice a vymačkejte do něj půlku citronu. 

Bude to kyselé a pár dní vám bude trvat než si zvyknete, ale můžeme vám zaručit, že vás to vždy nakopne na celý den. 

Kombinace olivového oleje a citronu má pozitivní vliv na zažívání a může napomoci detoxikaci těla. (neplést s intenzivní detoxikační kúrou, o které jsme napsali náš názor zde)

Tip: Pokud berete minerály, vitamíny nebo antioxidanty jako doplňky stravy, doporučujeme je brát společně nebo těsně po oleji. Zdravé tuky podporují lepší vstřebávání těchto látek do organismu. 

Olivový olej a účinky na zdraví

Nyní se zaměříme na vybrané efekty konzumace olivového oleje. Celkově jich existuje mnohem víc, než jsme v článku zvládli pokrýt.

Polyfenoly v olivovém oleji jako ochrana proti rakovině

Málokdo si uvědomuje, že účinky olivového oleje na zdraví mohou být mnohem významnější než se na první pohled zdá. 

Polyfenoly jsou skupiny antioxidantů, které jsou pro něj blahodárné a měli bychom je doplňovat stravou nebo jinými potravinovými doplňky. 

Extra panenské olivové oleje obsahují velké množství polyfenolů (hydroxytyrosol, oleocanthal...), které bojují proti volným radikálům a napomáhají udržovat tělo v optimálním stavu. 

Podle všeho mají polyfenoly z olivového oleje schopnost vázat v těle volné radikály a potlačovat záněty, které mohou souviset s rakovinou. 

O důvod víc dopřát si kvalitní olivový olej. 

Olivový olej na pleť: Tajemství středomořské krásy

Účinnost olivového oleje na pleť není jen legendou řeckých babiček. Jeho schopnost vnést nový život do suché a unavené pleti je skutečná. 

Olivový olej je výborný pro hydrataci i prevenci stárnutí. Jako zázračný elixír, který vám pomůže vyživit pokožku a vykouzlit zářivý úsměv na tváři.

Užívejte ho zevnitř i z venku a dosáhnete nejlepších výsledků. Zářivá pleť po konzumaci olivového oleje není pouhá náhoda.

Olivový olej je pro pleť ideální z několika důvodů. V první řadě obsahuje velké množství vitamínů a antioxidantů, které pokožce dodají potřebné živiny. A to jak zevnitř, tak při aplikaci z vnějšku. 

Dále slouží k hydrataci suché kůže. Tyto účinky jsou známé již po staletí. Například Kleopatra, známá svojí krásou, již ve starém Egyptě přidávala do své lázně olivový olej a další byliny.

Dnes nám účinnost oleje na zdraví pleti potvrzuje i věda. Uveřejněná studie potvrdila schopnost olivového oleje zlepšit hydrataci pokožky a snížit viditelné známky stárnutí.

Tak proč to nezkusit? Kvalitní olivový olej je pro pleť to nejlepší, co nám může příroda nabídnout.

Pro aplikaci oleje začněte s malým množstvím, stačí pár kapek. Po pár dnes už zjistíte optimální množství přímo pro vaši pokožku. 

Olivový olej proti zácpě

Zácpa je nepříjemný problém, který čas od času potrápí každého. Naštěstí si nemusíte hned dávat léky, které oslabují tělo zase jiným způsobem. 

Existuje i jednoduchá přírodní cesta, a tou je olivový olej. 

Ten krásně promaže trávící systém a zlepší průchodnost střev. Může pomoci jak akutně, tak dlouhodobě jako prevence proti zácpě. A to už se zase vracíme k užívání oleje každé ráno na lačno.

Tím, že se zlepší vaše zažívání, může dojít i k nastartování procesu hubnutí. Olivový olej totiž funguje jako kvalitní potravinový doplněk, který zlepšuje funkce celého těla. U již hubeného člověka napomůže tělu udržovat rovnovážný stav.

Extra panenský olivový olej a zdraví vašeho srdce

Zdravé srdce je základním kamenem dlouhověkosti. A Extra panenský olivový olej je skvělý pomocník k jeho udržení v dobré formě.

Olej obsahuje mononenasycené tuky, které podporují snížení hladiny škodlivého LDL cholesterolu. Olivový olej naopak pomáhá udržet optimální hladinu zdravého HDL cholesterolu. A celkově pomáhá proti zánětům v těle. 

Studie zveřejněná v časopise "New England Journal of Medicine" potvrdila, že konzumace extra panenského olivového oleje jako součást středomořské diety může snížit riziko vzniku srdečních chorob.

Vliv na mozek a paměť: Olej pro kognitivní sílu

Olivový olej má pro mozek spoustu prospěšných efektů.

 • Antioxidanty: Znovu se vracíme k polyfenolům, které pomáhají chránit mozek před oxidativním stresem. Tento stres může být spojen s různými neurodegenerativními onemocněními.
 • Boj proti zánětům: Vědecké studie ukázaly, že složky olivového oleje mohou snížit zánětlivé procesy v těle, což může mít přímý vliv na snížení rizika vývoje kognitivních poruch.
 • Podpora paměti: Pravidelná konzumace olivového oleje může pomoci zlepšit paměť a kognitivní funkce, zejména u starších dospělých.
 • Ochrana před Alzheimerovou chorobou: Olivový olej může hrát roli v prevenci Alzheimerovy choroby tím, že pomáhá odbourávat beta-amyloidové plaky, což jsou hlavní patologické znaky tohoto onemocnění.
 • Zlepšení průtoku krve v mozku: Olivový olej může podporovat průtok krve v mozkových oblastech spojených s učením a pamětí.

Je olivový olej zdravý?

Otázka, kterou si klade mnoho lidí: je olivový olej zdravý?

Ano, stoprocentně. Ale musí být kvalitní. 

Pomůže vám nastartovat a udržovat správné fungování celého organismu. Přestože je olej plný prospěšných látek, je stále třeba dodržovat vyváženou stravu a zdravý životní styl.

Kde koupit kvalitní olivový olej?

Dovolíme si nabídnout vám náš vlastní Extra panenský olivový olej z Kréty, který sami s nadšením konzumujeme ve velkém množství. 

Dopřejete si tak chutnou a zdraví prospěšnou superpostavinu pro vaše tělo. 

Závěr: Olivový olej - Skutečný zázrak z přírody

Olivový olej jako lék je skutečným zázrakem z přírody. Od hydratace pleti až po podporu zdravého srdce, tento olej je jednou z nejcennějších surovin, které nám příroda nabízí. Účinků oleje na zdraví je ještě mnohem více, než jsme tu zatím popsali.

Kréťané si toho jsou vědomi, a proto jim olej téměř koluje v žilách.

A co vám?

Často kladené otázky

Q1: Funguje olivový olej jako lék?

Podle Řeků ano. Můžeme říct, že významně přispívá ke zlepšení určitých stavů organismu a celkově podporuje jeho správné fungování. Existuje velké množství vědeckých studií, které tyto účinky zkoumají a potvrzují. 

Q2: Můžu použít olivový olej na pleť? ?

Ano, olivový olej je pro pleť velmi přínosný díky svým hydratačním a vyživujícím vlastnostem. Dodá pokožce potřebné živiny a pružnost. Jeho pravidelné používání může vyživit pleť, zredukovat vrásky a zlepšit její celkový vzhled. Dbejte však na kvalitu použitého oleje. 

Q3: Proč konzumovat olivový olej na lačno?

Pití olivového oleje na lačno nastartuje organismu na nový den. Stimuluje trávení, pomáhá při detoxikaci těla, bojuje proti zánětům, posiluje imunitní systém a poskytntuje ranní dávku antioxidantů. Může také snížit hladinu “špatného" LDL cholesterolu v krvi. 

Q4: Jaké jsou přínosy kombinace olivového oleje s citronem na lačno?

Kombinace olivového oleje s citronem na lačno je výborný ranní startovač. Pravidelné užívání může podpořit trávicí procesy, pomoci s odbouráváním tuků a zvýšit hladinu energie. Citron přidává vitamín C a další antioxidanty, což ještě zvyšuje zdravotní přínosy. 

Q5: Jaké jsou hlavní účinky olivového oleje na zdraví?

Konzumace kvalitního olivového oleje má řadu zdravotních výhod. Může podpořit srdce, snižovat riziko některých chronických onemocnění, posilovat imunitní systém a podporovat zdraví pleti a vlasů díky svému obsahu vitamínů a antioxidantů.

Q6: Jak užívat olivový olej?

Olivový olej si můžete dávat každé ráno na lačno a klidně i s vymačkanou citronovou šťávou. Nastartujete tak organismus do nového dne. Například Kréťané si rádi dopřávají panáka olivového oleje - trochu změna oproti slivovici, že?

Q7: Ovlivňuje olivový olej zdraví?

Ano, kvalitní olivový olej může mít pozitivní vliv na zdraví a přinést tělu spoustu benefitů.

Q8: Proč užívat olivový olej s citronem na lačno?

Olivový olej s citronem na lačno nastartuje váš organismus a citronová šťáva podpoří detoxikaci organismu. Tento elixír vás zaručeně nakopne.

Q9: Můžu použít olivový olej na opalování?

Ano, ale dbejte na to, že neposkytuje UV ochranu. Olivový olej je vhodný pro pleť a kůži, protože ji hydratuje a vyživuje mnoha zdravými látkami. Proto může i zmírňovat důsledky spálení při opalování. Ze začátku tedy buďte opatrní a opalování s olivovým olejem zkoušejte postupně.

Q10: Můžu použít olivový olej na vlasy?

Ano, kvalitní olivový olej dodá vlasům spoustu prospěšných látek. Vaše vlasy budou zářivé a jemné. Je vhodný i pro suchou pokožku hlavy, protože ji hydratuje a vyživuje mnoha zdravými látkami. Může tak zmírnit i lupy. Stačí když několikrát týdně vetřete olivový olej do vlasů a promasírujete pokožku hlavy.

Q11: Můžu použít olivový olej na pleť?

Ano, kvalitní olivový olej skvěle hydratuje a dodá pleti spoustu prospěšných látek. Může tak zmírnit suchou a podrážděnou pokožku. Olivový olej na obličej lze použít i jako noční masku. Vaši kůži krásně vyživí a zjemní. Už Kleopatra ho prý přidávala do svých koupelí, aby si zachovala svoji krásu.

Q12: Pomáhá olivový olej na zácpu?

Ano, olivový olej vám může pomoci nastartovat a rozpohybovat trávící systém a pomoci tak proti zácpě. Když ho budete užívat pravidelně třeba na lačno, vaše trávení se optimálně upraví a tyto problémy vás již nebudou trápit.

Q13: Můžu použít olivový olej na řasy?

Ano, olivový olej obsahuje spoustu vyživujících a zdraví prospěšných látek, které naše tělo vyživují z vnějšku i zevnitř. Vašim řasám může dodat lesk a sílu. Blahodárně bude také působit na vaše oční výčka, jejichž pokožku bude hydratovat a zjemňovat.

Q14: Jak funguje extra panenský olivový olej na zdraví?

Kvalitní extra panenský olivový olej je plný živin, vitamínů a antioxidantů, které přispívají k celkovému zdraví našeho organismu. Pomáhá bojovat proti zánětům v těle, zlepšuje průchodnost tepen a celkové zdraví srdce, může pomoci ochránit před Alzheimerovou chorobou, váže volné radikály a chrání tak před rakovinou a má spousta dalčích účinků na zdraví.

Zdroje

 1. Hernáez, Á., et al. (2017). Olive oil polyphenols decrease LDL concentrations and LDL atherogenicity in men in a randomized controlled trial. The Journal of Nutrition, 147(11), 2089-2095.
 2. Lockyer, S., & Rowland, I. (2012). Olive oil and health: summary of the II international conference on olive oil and health consensus report, Jaén and Córdoba (Spain) 2008. Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases, 20(4), 284-294.
 3. Guasch-Ferré, M., et al. (2013). Olive oil intake and risk of cardiovascular disease and mortality in the PREDIMED Study. New England Journal of Medicine, 368(14), 1279-1290.
 4. Pappas, E., et al. (2014). Olive oil from Olea europaea: how innovative processing techniques influence the phenolic profile and the biological activities of olive oil. Food and Chemical Toxicology, 61, 12-29.
 5. Peña‐Quintana, L., et al. (2017). The effect of olive oil on improving nutritional status in cystic fibrosis patients. Journal of Human Nutrition and Dietetics, 30(4), 418-424.
 6. Salas-Salvadó, J., et al. (2014). Primary prevention of cardiovascular disease with a Mediterranean diet. Annals of Internal Medicine, 160(1), 1-10.
 7. Samieri, C., et al. (2013). Olive oil consumption, plasma oleic acid, and stroke incidence: the Three-City Study. Neurology, 81(13), 1148-1154.