Vše o nákupu | Původ našeho oleje | Hodnocení obchodu
Máte dotaz? Volejte +420 732 774 308 (Po-Ne 8:00-21:00)

Vyplatí se užívat olivový olej před spaním?

Internet je fascinující prostředek k objevování nových informací, ale někdy také můžeme narazit na hlouposti či přímo zavádějící informace. Jednou z nich je tvrzení, že pití olivového oleje před spaním je zdraví prospěšné.

Tomuto tvrzení budeme oponovat.

Obecně je kvalitní extra panenský olivový olej opravdu zdravý a je jedním z nejlepších tuků, které můžeme v potravě zkonzumovat. Jsme však přesvědčení, že existuje lepší varianta užívání olivového oleje, než právě před spaním. V tomto článku si řekneme proč.

Údajné výhody užívání olivového oleje před spaním

Existuje několik článků z anglických i českých zdrojů, které tvrdí, že vám olivový olej před spaním může zlepšit kvalitu spánku. 

Proč?

Protože vám dodá pocit sytosti a vy nepůjdete spát s prázdným žaludkem…

Nepřijde vám na tom něco divného?

Četli jsme skutečné články, které v jednom odstavci píšou, abychom nejedli těžká jídla na noc, protože zhoršují kvalitu spánku, ale v zápětí v dalším odstavci poradí, abychom si místo toho dali olivový olej před spaním, protože náš žaludek nebude prázdný. 

Tyto 2 rady si podle nás pěkně odporují.

Nevýhody užívání olivového oleje před spaním

Olivový olej totiž stejně jako jakákoliv jiná kalorická potravina obsahuje velké množství energie, kterou naše tělo musí zpracovat.

Zatížení trávicího systému

Olivový olej tak chtě nechtě zatíží celý trávicí systém a nedá mu přes noc odpočinout tak, jak by to potřeboval. Podle moderních výživových trendů bychom měli sníst poslední sousto nejpozději 2 hodiny před spánkem. Pokud se jedná o těžké jídlo, tak alespoň 3 hodiny. 

Vliv na autofagii

Naše tělo tak má do doby snídaně alespoň několik hodin času vyčistit a regenerovat buňky svých orgánů. Je vědecky dokázáno, že po 12 hodinách bez příjmu jakýchkoliv kalorií, se v těle několikanásobně podpoří tzv. autofagie. Tedy proces, při kterém tělo obnovuje a regeneruje svoje buňky. 

K podpoře autofagie ale nedojde, pokud se před spánkem najíme nebo napijeme olivového oleje. 

Tento poznatek o autofagii vychází z rozsáhlých průzkumů v rámci metody stravování tzv. Přerušovaného hladovění (angl. Intermittent fasting), která vychází z faktu, že pro lidské tělo bylo již od pravěku přirozené hladovět a stravovat se pouze v určitých časových intervalech. 

Až v posledních 300 letech se styl lidského stravování výrazně změnil, ale naše tělo se na něj nestihlo řádně adaptovat. 

Tento styl stravování může pomoci preventovat širokou řadu civilizačních onemocnění, která jsou díky „modernímu“ stylu života tolik na vzestupu. Jedná se opravdu o zajímavé téma a doporučujeme si prostudovat více zdrojů.

Užívejte olivový olej raději na lačno

Z těchto důvodů vám raději doporučíme užívat olivový olej před prvním jídlem na lačno. 

Nejenže získáte všechny benefity, které vám olivový olej může přinést, ale zároveň svému tělu přes noc dopřejete tolik potřebný odpočinek od neustálého trávení potravy. 

Pokud chcete o užívání oleje na lačno zjistit více, klikněte na tento článek, kde jsme popsali jak na to. Také se dozvíte, jaký může mít pravidelná konzumace olivového oleje vliv na vaše zdraví. 

Rozlišujte kvalitní olivový olej od nekvalitního

Abyste mohli čerpat veškeré benefity, které olivový olej jako zdravá superpotravina nabízí, potřebujete kvalitní extra panenský olivový olej. Ten pravděpodobně nenajdete v běžných supermarketech. 

Můžeme vám doporučit náš vlastní Extra panenský olivový olej z Kréty, který v našich rodinách sami denně užíváme - ať už ráno na lačno nebo ve spoustě jídel, která si připravujeme. 

Jedná se o 100% přírodní produkt, který prošel pouze prvním lisováním za studena. Nejedná se tedy o žádný druhák ani třeťák, jak je u některých výrobců zvykem. 

Můžete si také přečíst našeho komplexního průvodce „Jak poznat kvalitní olivový olej“, kde pečlivě rozebíráme všechna úskalí tohoto tématu. 

FAQ - Často kladené dotazy

Q1: Můžu užívat olivový olej před spaním?

Některé články na internetu toto doporučují jako klíč ke zdraví, což není to úplně vhodné. tvrzení. Olivový olej před spaním může zbytečně zatížit trávící systém organismu v noci, kdy má naopak odpočívat. Je to stejný princip, jako když se nemá jíst 2-3 hodiny před spaním žádné jídlo. Dějte si raději olivový olej ráno na lačno a nastartujte tak váš organismus do nového dne.

Q2: Proč nepít olivový olej před spaním?

Olivový olej před spaním přes noc zatíží váš trávicí systém a nedá tělu dostatečný prostor k regeneraci. Dopřejte si ho raději na lačno před prvním jídlem dne, abyste z jeho konzumace získali maximum benefitů.

Q3: Existují výhody užívání olivového oleje před spaním?

Některé zdroje tvrdí, že pití olivového oleje před spaním vám zlepší spánek, protože nepůjdete spát s prázdným žaludkem. To je podle nás hloupost, protože naopak zatížíte váš trávicí systém v době, kdy má odpočívat.

Q4: Jaké jsou výhody pití olivového oleje před spaním?

Žádné. Dejte si raději olivový olej na lačno před prvním jídlem dne. Získáte stejné benefity z olivového oleje, ale zároveň přes noc ulehčíte svému trávicímu systému.