Vše o nákupu | Původ našeho oleje | Hodnocení obchodu
Máte dotaz? Volejte +420 732 774 308 (Po-Ne 8:00-21:00)

Pláže na Krétě: 10 našich nejoblíbenějších na jihovýchodě Kréty

Nejkrásnější pláže jihovýchodního pobřeží Kréty

Je ráno, přicházíte na nádhernou písečnou pláž. Nikdo jiný tu není. Slunce teprve vychází na obzoru a první paprsky vás začínají hřát na kůži. Před vámi se rozprostírá tyrkysové moře a láká vás ke koupání. Kolem je ticho, jen malé vlnky lehce šplouchají když přejíždí po písku. Lehnete si do vody a rozplynete se v přítomném okamžiku.

Zní to krásně? Na jihovýchodní Krétě to můžete zažít. Pláže jsou zde pověstné malým počtem turistů a nádhernou přírodou. Velká část tohoto území je dokonce součástí UNESCO Global Geoparku. I pro Řeky je oblast výjimečná. Dokazuje to fakt, že sem rádi jezdí na dovolenou. 

Jihovýchod Kréty je nejméně turisticky rozvinutý a díky tomu si zachovává své kouzlo. Na některých plážích můžete strávit sami úplně celý den. Nemusíte se však bát, že tu budete hlady. V rozumné blízkosti většiny těchto krásných míst se najdou i tradiční taverny s výbornou krétskou kuchyní. 

Stejně jako je ostrov Kréta spojen s kvalitním olivovým olejem, patří k němu i nádherné pláže. Proto jsme pro vás sepsali 10 našich nejoblíbenějších pláží na jihovýchodní Krétě. Tak se pojďte podívat, jaké to jsou.

Xerokampos: Osamocený ráj s 6 kilometry písečných pláží

Xerokampos foceno z vrchu po požáruXerokampos, foceno den po lehkém požáru v září 2020. Dnes už byste stopy požáru nenašli. Požár byl kontrolovaný hasiči a nic vážného se naštěstí nestalo.

Na konci spletité horské cesty, mimo hlavní turistické trasy, objevíte Xerokampos. Klidná oblast, tvořena 6 kilometry písečných pláží orientovaných na východ, jih i západ.

Nejsou tu žádné hotely, pouze několik apartmánových domů, vilek a taveren rozprostřených v okolí této malé vesničky. Je tu klid, nádherné moře a spousta malých i velkých pláží. Podle nás je to nejlepší oblast z tohoto výběru a určitě ji doporučujeme zařadit mezi vaše výlety na Krétě.

Ukážeme vám konkrétní pláže, které tu najdete.

Pláž Argilos: Přírodní wellness s hliněnými útesy

písečná pláž Argilos

Jednou z nejznámějších pláží v Xerokamposu je Argilos, pláž obklopená hliněnými útesy s nejjemnějším pískem, jaký známe. 

Argilos je nejen místem, kde si můžete užít klidné koupání v moři, ale také zde můžete vyzkoušet přírodní hliněnou lázeň. Říká se, že místní jílovitá půda je plná minerálů, které omlazují lidskou pokožku. Lidé se tu tedy často obalují do hlíny a písku. K tomu si dejte ještě kvalitní krétský olivový olej a budete jako noví. 

Nemusíte se bát, že by bylo moře špinavé od hlíny. Naopak je zde opravdu krásné. Pláž je vzdálena asi 500 metrů od další pláže Vourlia, kde najdete několik výborných taveren k občerstvení.

Pláž Vourlia: Je libo slunečník a frappé?

písečná pláž Vourlia a tyrkysové moře

Vourlia je určitě jedna z nejvíce navštěvovaných pláží v této oblasti. Je to dáno několika apartmány v blízkosti a tavernami. Naše nejoblíbenější je rodinná taverna Akrogiali s příjemným a povídavým Nikosem. Doporučujeme vyzkoušet jejich Mussaku.

Na pláži si můžete půjčit deštníky, abyste se schovali před sluncem. Na kráse jí to ale vůbec neubírá. U krajů je obklopena malými útesy, kde můžete šnorchlovat a prozkoumávat podmořský svět. Není to sice korálový útes jako v Egyptě, ale rozhodně je tu co vidět. Je tu sprcha se sladkou vodou.

Pláž Alatsolimni: Kréta ve své nejklidnější podobě

písečná pláž Alatsolimni

Naše další zastávka v Xerokamposu je Alatsolimni, tichá a klidná pláž, která je ideální pro odpočinek a relaxaci. Se svými třemi kilometry délky je opravdu liduprázdná a najdete zde místo jen pro sebe. 

Není tu ale moc míst, kde se schovat před sluncem, a proto doporučujeme vzít si vlastní slunečník. Vourlia je pár set metrů od ní, takže na jídlo si klidně dojdete.

Zajímavost: Za pláží se nachází slaná laguna, která se v zimě stane domovem pro mnoho migrujících ptáků (např. plameňáků a jestřábů).

Tip: Zacvičte si zde ranní jógu s východem slunce, budete uneseni krásou tohoto místa.

Alona: Romantická pláž s bílými liliemi

písečná pláž Alona

Alona (známá taky jako Krinakia) je krásná a malá pláž s jemným a tmavším pískem než ostatní bílé pláže. Nachází se nejvýchodněji v Xerokamposu a taky je neodlehlejší. 

Je zvláštní tím, že zde roste velmi vzácný druh písečné bílé lilie (lat. Pancratium maritimum), který lze vidět jenom na pár místech na Krétě. (například na ostrově Chrissi, tam je ale nově omezen přístup turistů kvůli zachování přírody). Tato Lilie je jakožto vzácný druh chráněná zákonem, tak zde prosím buďte ohleduplní.  

Mazida Ammos: Dlouhá pláž s výhledem na ostrůvky

dlouhá písečná pláž Mazida Ammos

Pokračujeme k dvoukilometrové pláži Mazida Ammos, která se nachází na západě Xerokamposu. Její tyrkysově modré moře je vidět už z dálky při sjíždění klikatými cestami do Xerokamposu z hor nad ním. 

Na začátku je pouze minimarket Eolos, žádné taverny tu nenajdete. Pláž bývá kromě hostů z apartmánů často prázdná. Je zde ale sprcha a několik deštníků k zapůjčení.  

Naproti pláži se tyčí z vody skalnaté ostrůvky Kavalli.

Kato Zakros: Historie a krása v jednom

Kato Zakros zátoka

Oblast Kato Zakros je další z našich častých cílů návštěv. Vesnička se pyšní příjemným prostředím v kouzelné zátoce a je také domovem jednoho z nejvýznamnějších minojských paláců na Krétě. Pláže jsou spíše oblázkové a ne až tak krásné jako v Xerokamposu, ale celková atmosféra tohoto místa na nás vždy působí unikátním dojmem.  

Hned za nimi se nachází taverny se spoustou dobrého jídla. Doporučit můžeme zase tavernu s názvem Akrogiali, kterou vlastní rodina dalšího Nikose, ale jiného než v Xerokamposu.

Po návštěvě pláží můžete navštívit archeologické naleziště a prohlédnout si trosky starobylé civilizace.

Tip: Na konci vesničky se nachází malinký rybářský přístav s nejhezčí pláží vhodné i ke šnorchlování. Pokud budete pokračovat po pěšině za vesnici, dojdete po půl hodině k obrovské podzemní jeskyni Pelekita. 

Tip na výlet: Ze Zakrosu (vesnice nad Kato Zakros) vede turistická trasa kaňonem mrtvých (Gorge of the Dead). Zabere asi 2 hodiny a můžete zde vidět spoustu dechberoucích skalních stěn a malé vodopády. V průběhu léta však vyschnou, takže je lepší zde být na jaře, kdy je vše zelené a protéká zde potok s dostatkem vody i ke koupání v tůních. 

Kalamokanias v Makrygialos: Koupání pro celou rodinu

pláž Kalamokanias a tyrkysové moře

Kalamokanias je další z krásných pláží na jižním pobřeží Kréty. Nachází se v Makrygialos, malém městečku asi půl hodiny cesty za Irapetrou. 

V městečku jsou jak apartmány, tak větší hotely, a proto je zde živo jak ve dne, tak i večer. Kam na jídlo si můžete vybrat ze spousty místních taveren. 

Na této pláži býváme nejčastěji, protože se naše olivové háje nachází v horské vesničce Agios Stefanos kousek nad Makrygialos. Klidně dejte vědět, pokud budete poblíž a můžeme se potkat. Rádi vám předáme další cenné tipy kam jít a co vidět na Krétě :-)

Tip pro romantické duše: U nás v Agios Stefanos jsou naprosto nádherné západy Slunce. Slunce zalézá za vrcholky hor na západě a vytváří neuvěřitelné zbarvení oblohy. Určitě se přijeďte podívat, pokud v této oblasti trávíte noc. 

Západ Slunce v Agios Stefanos a modro-oranžová obloha
Západ slunce u nás v Agios Stefanos. Pokud vás zajímá více informací o nás a našem olivovém oleji, klikejte zde.

Vai: Palmová pláž

pláž Vai

Vai je jednou z nejznámějších pláží jihovýchodní Kréty. Nachází se severně od městečka Palekastro a je velmi vyhledávaná. Má hezkou vodu, jemný písek s malými oblázky a občerstvení hned u sebe. Nevýhodou může pro někoho být větší množství lidí a deštníků. Není tu prostě takový klid jako na ostatních plážích v tomto seznamu.

Na druhou stranu je obklopena největším palmovým lesem v Evropě, což jí určitě přidává na zajímavosti.

Tip: Pokud vám nevadí nuda pláže, jděte cca 10 minut jižně od Vai kolem pobřeží a narazíte na krásnou a ne moc zaplněnou nuda pláž Psili Ammos. Prý se jedná o jednu z nejhezčích nuda pláží na Krétě. 

Itanos: Když se pláže snoubí s historií

zátoka Itanos s pláží a palmami

Itanos je výjimečné místo, kde se setkává historie a příroda. Nachází se zde volně přístupné starověké ruiny, které jsou pozůstatkem vyspělého obchodního přístavu z doby až 8. století před naším letopočtem.

Doporučujeme projít si pozůstatky staveb a poté si odpočinout na krásné pláži za nalezištěm. Pláže jsou tu celkem 3, z nichž prostřední je méně zajímavá a dvě krajní jsou krásné. Jelikož se část zaniklého města nachází i pod vodou, doporučujeme vzít si s sebou šnorchl a brýle na potápění. Napište nám na instagram @theikoscz co jste viděli! 

Kouremenos: Ráj pro milovníky vodních sportů

Kouremenos je známá pláž díky svým perfektním podmínkám na windsurfing a kitesurfing. Připravte se, že tu fouká. Čistě na koupání jsou v okolí lepší pláže, například Skinias, Maridati a Chiona. První dvě jsou celkem odlehlé a soukromé, poslední je frekventovaná s pěknými tavernami na blízkých útesech.

Kouremenos je skvělé místo pro milovníky vodních sportů a dobrodružství. Hned na pláži je několik půjčoven vybavení, takže si ani nemusíte brát nic vlastního s sebou.  

Závěr: jihovýchodní Kréta - příroda plná krás a zážitků

Jihovýchodní pobřeží Kréty nabízí nespočet úžasných pláží, které stojí za to navštívit. Všechny jsou svým způsobem unikátní a nabízí různé možnosti odpočinku a zábavy. Ať už hledáte klid, dobrodružství nebo krásu přírody, na Krétě najdete vše zmíněné a ještě něco navíc.  

Do našich nejoblíbenějších 10 pláží se několik dalších skvělých nevešlo, a proto vám o nich napíšeme zase někdy příště. Nezapomeňte sledovat náš Instagram a Facebook, kde se vždy dozvíte o nových článcích. 

Pokud se na Krétu vypravíte, nebojte se nám napsat o další tipy kam se podívat. Přejeme vám krásné zážitky!

FAQ - Často kladené dotazy

Q1: Která pláž na jihovýchodní Krétě je nejlepší pro relaxaci?

Písečná pláž Alatsolimni v Xerokamposu pro svoji velikost a klid, nebo maličká pláž v zadní části Kato Zakros pro svoji výjimečnou atmosféru.

Q2: Jaké jsou nejlepší pláže pro rodiny s dětmi na jihovýchodní Krétě?

Určitě jsou vhodné pláže s místy ke schování před sluncem a s blízkým občerstvením, takže například Kalamokanias v Makrygialos, Vourlia v Xerokampos, Kato Zakros a Vai. 

Q3: Kde na jihovýchodní Krétě najdu nejlepší pláže pro šnorchlování?

Nejzajímavější šnorchlování je v okolí Itanosu, Kato Zakrosu a na pláži Vourlia v Xerokamposu. 

Q4: Jaké aktivity mohu dělat během své dovolené na jihovýchodní Krétě?

Je toho opravdu hodně. Vedle návštěv nádherných pláží můžete navštívit mínojské město v Kato Zakrosu, ruiny v Itanosu, zkusit windsurfing a kitesurfing v Kouremenosu nebo projít některé z mnoha soutěsek a kaňonů (Chochlakies, Gorge of the dead, Katsounaki…) Dokonce jsou v okolí Xerokamposu i horolezecké oblasti, je však nutné si dovézt vlastní vybavení. Více informací je na www.climbcrete.com

Q5: Kde je nejhezčí pláž na jihovýchodní Krétě?

To je subjektivní otázka a záleží na tom, co preferujete. Některé z nejhezčích pláží však můžete najít v oblasti Xerokampos, jako jsou Argilos, Krinakia a Alatsolimni.